Vandaska

Červen 21, 2010

(premiéra 20.6. 2010, Ypsilonka)

Ztracená existence je již velice známou skupinou v oblasti amatérského divadla (jejich hra Dentální rapsódie získala v Divadelních novinách nominaci na inscenaci roku 2006) a navíc jsem si jejich tvorbu oblíbil, takže jsem byl mile potěšen, když jsem se dověděl, že chystají novou hru. Jde o čas, takže trochu předběhnu: hra je výborná a lístky na 2. premiéru 25.6. ještě nějaké jsou a pokud můžete tak si je kupte. Mezitím než si je koupíte, tak já budu pokračovat ve správném pořádku.

Tématem hry je totalitní režim. V tomto případě hypotetické vítězství Dělnické strany, která není ani nějak hypoteticky zastřená: Ve hře se objeví i Tomáš Vandas, coby její předseda a jen logo bylo trochu změněno.  Její příslušníci jsou pojati jakožto včely s celou včelí symbolikou (což není úplně poprvé, kdy se včel použilo jako symbolu totalitních režimů). Jako všechny totalitní režim i Dělnická strana si našla svého nepřítele dělnického hnutí – tím jsou krasobruslaři. Společně s krasobruslaři (nebo s krasobruslařem) bojují proti dělnickému hnutí Sokolníci

.(c) ztracená existence
V hereckých výkonech Ztracená existence opět zvedla svojí laťku. Výtečně hraje hodného trubce Jan Řehola, kterému tato role padne jako ulitá – jak způsob mluvy, tak i jeho stále přítomný úsměv, který dává tušit jakousi tupou hloupost a stejně tak i skrytou chytrost až podlost. Výborný je též projev Vandasky v podání Terezy Ranné, který opravdu zněl jako hitlerovský (i s oním upravením patky). Celý je navíc složen z kusů jiných projevů a to připomíná trochu Havla je jeho vyprazdňování frází (ale jen připomíná).

K zajímavým scénickým prvkům, které Ztracená existence používá poprvé patří video, která má na svědomí Alexandr Guha a Marty68. Jednotlivé scény jsou prokládány záběry z jakýchsi týdeníků, které podávají zprávy o tom, co se děje. Na to, že tohoto prvku využili poprvé, tak ho využili opravdu výborně. Jednotlivé zprávy významně doplňují a formují děj (i postavy, které se na scény neobjeví tak často) a pokud přímo nesouvisí s dějem tak výborně a vtipně dotvářejí atmosféru.

S těmito projekcemi souvisí i skvělý scénografický nápad. Pozadí scény je totiž tvořeno třemi bílými pruhy, na kterých jsou světle hnědou načrtnuty plástve. Když jsem viděl “týdeníky” promítané na pozadí pláství, tak jsem byl překvapen, že pozadí nijak neruší, ba právě naopak dává ještě silnější pocit, všudypřítomnosti totalitní moci. Navíc se na tomto pozadí skvěle vynikají i herci.

Důležité je, že tentokrát poprvé mají i herci ztracené existence profesionálně dělané kostýmy od Lucie Halgašové (j.h.). Často bývá kostým pouze součástí hry a jeho účelem je pouze “zapadnout” do celkového dojmu. V tomto případě mají ale významotvornou funkci. Unformy trubců připomínají jak včely, tak i uniformy hilterjugend, krasobruslaři krásně absurdně vystupují z prostředí a sokolníci vypadají trochu jako G.I. Joe. Dělá to opravdu hodně.

Z předchozího by se mohlo zdát, že tato hra je buď varováním před totalitou anebo parodií na totalitní režmi. Autoři ovšem zcela v duchu alkointelektualismu zachovali oboje! Herci hrají zcela vážně a i ztvárněný scény je velice vážně. Ale texty, příběh i postavy jsou zcela uhozené. Napětí těchto dvou pólů v člověku vyvolává zvláštní pocit vážné usměvnosti a místo toho, aby se toto dva póly rušily, se doplňují.

Na závěr musím říct, že jsem si nemyslel, že Ztracená Existence překoná svou Dentální rapsódii, ale stalo se tak. Ta může být sice vtipnější, ale Vandaska má mnohem hlubší rozměr je to “opravdická hra” neboli jinými slovy překročili hranici amatérské tvorby a vytvořili profesionální hru. Zároveň tato hra stále nese jasný rukopis alktointelektualismu, který do značné míry oživuje dnešní divadlo.

P.S. Momentálně u sebe nemám program, takže jsem musel vynechat některá jména, protože si je nepamatuju 🙂 Omlouvám se, doplním je později UPDATE: Už jsem je doplnil

Foto (c) Ztracenaexistence.cz

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: